Północne świętowanie

Wczoraj, 10 października, delegacja Braci kleryków z Prowincji gdańskiej wraz z z o. Rektorem i o. Grzegorzem Kordkiem uczestniczyła w dorocznym Święcie Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego, które tym razem odbyło się w Darłówku.

Wśród wydarzeń tego dnia najważniejsza była celebracja w południe uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem o. Jana Maciejowskiego, Ministra Prowincjalnego Prowincji gdańskiej. Przy udziale licznej koncelebry i parafian o. Prowincjał dokonał podczas niej wprowadzenia relikwii bł. Jana z Łobdowa, franciszkanina, który jest patronem ludzi morza.

Zanim zgromadziliśmy się w kościele, do hotelu Lidia zjeżdżali bracia pracujący w Prowincji, jak również z zagranicy, m. in. z Niemiec, Litwy, Kazachstanu i Stanów Zjednoczonych. Po czasie na kawę i ciasto zebraliśmy się w sali konferencyjnej, aby rozpocząć świętowanie od modlitwy brewiarzowej i wykładu nt. obecności Franciszkanów na Ziemiach Północnych. Temat podyktowany był obchodzonym w tym roku jubileuszem 70-lecia pracy naszych braci na północy Polski.

Po Eucharystii natomiast udaliśmy się w procesji nad morze, gdzie część braci udała się statkiem na rejs po morzu, aby relikwiami pobłogosławić teren pracy marynarzy i rybaków, którym patronuje bł. Jan z Łobdowa. Uczynił to Wikariusz Prowincji, o. Leszek Łuczkanin. Podjęto nas następnie obiadem i kawą we wspomnianym już hotelu. Ostatnim akordem tego dnia była wspólna modlitwa nieszporami w kościele. Po niej rozesłania dokonał o. Prowincjał.

Obszerna relacja oraz więcej zdjęć tutaj