Rekolekcje oazowe

Wśród wielu praktyk nasi bracia posługują w rekolekcjach oazowych. Relacje z nich przysłał do nas br. Łukasz Sołtysiak z kursu III:

Jak co roku również w te wakacje bracia z naszego seminarium posługiwali jako animatorzy na rekolekcjach oazowych na Kaszubach. Franciszkańska Oaza Wielka Sychem jest częścią założonego przed laty przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Ruchu Światło Zycie. Wspólnota ta zrzesza dzieci, młodzież, rodziny („Domowy Kościół”), a także kapłanów i osoby konsekrowane. Oazy funkcjonujące przy parafiach franciszkańskich na Pomorzu (Elbląg, Kwidzyn, Ostróda, Gdańsk, Gdynia, Lębork, Człuchów, Koszalin, Kołobrzeg, Darłowo) tworzą Oazę Wielką Sychem. W ciągu roku formacyjnego członkowie ruchu spotykają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Jedno ze spotkań jest ogólne dla całej wspólnoty lokalnej. Podczas niego oazowicze przeżywają wspólnotową Eucharystię, modlą się Liturgią Godzin, słuchają katechez, organizują Agapę (spotkanie przy wspólnym stole) itd. Drugie spotkanie to praca w małej, kilkuosobowej grupie. Uczestnicy wraz z animatorem , modlą się, dyskutują i szukają w Słowie Bożym odpowiedzi na pytania dotyczące wiary no i tak po prostu życia…

W ciągu wakacji oazowicze uczestniczą w piętnastodniowych rekolekcjach opartych o tajemnice różańcowe. Rekolekcje te są jednak zróżnicowane w zależności od wieku i stopnia formacji uczestników. W tym roku w dniach 15-31 lipca odbyły się rekolekcje Oazy Wielkiej Sychem równolegle w 5 ośrodkach na Kaszubach. Były to rekolekcje Oazy Nowej Drogi (OND II) w Lisich Jamach, Oazy Nowego Życia 0 stopnia (ONŻ 0) w Szopie, ONŻ I w Pomieczyńskiej Hucie, ONŻ II w Kamienicy Szlacheckiej i połączone rekolekcje Oazy Dzieci Bożych i Oazy Rodzin w Nadolu.

Jedną ze wspólnot Oazy Wielkiej Sychem jest również nasza oazowa wspólnota klerycka. W ciągu roku akademickiego spotykamy się na wspólnej modlitwie lub dzielimy się Słowem Bożym, a w wakacje wyjeżdżamy na Kaszuby by posługiwać na rekolekcjach jako animatorzy. Nasza wspólnota jest dość specyficzna ponieważ większość z nas wyrosła z Ruchu Światło Życie. To w „Sychem” spotkaliśmy Chrystusa, tu rodziło się i dojrzewało nasze powołanie. Zawsze więc z sentymentem wracamy na Kaszuby i z radością dzielimy się z naszymi braćmi i siostrami tym co otrzymaliśmy od Pana.

Jednym z widocznych owoców formacji oazowej jest to, że właściwie co roku we wspólnocie rodzą się nowe powołania zakonne, kapłańskie i powołania do życia małżeńskiego.

W tym roku z naszego seminarium na rekolekcje wyjechali br. Kamil Średnicki i br. Łukasz Sołtysiak. Brat Kamil posługiwał jako animator grupy na ONŻ I w Pomieczyńskiej Hucie, a brat Łukasz był animatorem liturgicznym i animatorem grupy chłopaków na ONŻ 0 w Szopie.

Był to czas modlitwy, wspólnego zatrzymania się nad Ewangelią, poznawania Chrystusa, ale również czas zabawy, radości i spotkania z drugim człowiekiem. Chwała Panu!

br. Kamila, br. Łukasza i wszystkich uczestników rekolekcji oazowych pozdrawiamy!

Prezentujemy fotografie z tegorocznych rekolekcji oazowych. Więcej zdjęć na stronie:

https://plus.google.com/u/0/photos/109542110414869738263/albums/6042534758168325297

Zobaczcie też film:

https://www.youtube.com/watch?v=aCopWkBARAI&feature=youtu.be