Dialogi w katedrze

Wczoraj minęły trzy miesiące od inauguracji Roku Wiary. Pojawia się wiele inicjatyw, które mają za zadanie przybliżenie i pogłębienie tematu wiary.Grupa braci z naszego seminarium uczestniczyła w pierwszym spotkaniu z cyklu „Dialogi w katedrze”, które są spotkaniem z arcybiskupem łódzkim Markiem Jędraszewskim, który odpowiada na nurtujące pytania m. in. w temacie wiary. Odbyło się ono w piątek 11 stycznia o godz. 19:30 w łódzkiej katedrze i odbywać się będzie do końca roku w każdy drugi piątek miesiąca (poza lipcem i sierpniem).

Rozpoczęło się ono od zaśpiewania wspólnie kolędy, po czym ksiądz prowadzący zapoznał wszystkich z założeniami tego wydarzenia, jakim są wspomniane dialogi. Zasadnicza częścią było odczytywanie kilku wybranych pytań, na które arcypasterz udzielał odpowiedzi. Padło np. pytanie o to, czym jest rozum bez wiary, czym wiara bez rozumu, czy człowiek nierozumny (wręcz głupi) może wierzyć? Pasterz łódzkiego Kościoła starał się odpowiedzieć wyczerpująco na postawione pytania. Napływały one głównie droga internetową i dużo wcześniej przed spotkaniem, dlatego arcybiskup Marek mógł się do nich przygotować, by jak najrzetelniej na nie odpowiedzieć.

Była tez przewidziana druga część, nieco krótsza, podczas której można było podejść do mikrofonu i zadać własne pytanie. Padło ich wówczas sześć, wśród nich pytanie o miejsce krzyża w naszych kościołach, o poczuci misji nowego arcybiskupa w archidiecezji łódzkiej czy o sposób rozmowy z zwolennikami teorii Darwina. Arcybiskup pokazał się jako człowiek inteligentny, miłujący filozofię, mający coś konkretnego do powiedzenia swoim wiernym, którzy odpowiadając na zaproszenie wypełnili archikatedrę bardzo licznie (wszystkie miejsca siedzące były zajęte).

Spotkanie zakończyło się wspólnym wyznaniem wiary i pasterskim błogosławieństwem.

Pełna relacja wraz z filmami z tego spotkania na stronie www.heavenly.com.pl

Kolejne spotkanie odbędzie się 8 lutego 2013 roku, a tematem będzie „Wiara i cierpienie”.