Bł. Jakub Strzemię

„Jakub nauczył się nic nie widzieć i nic nie słyszeć i  nic nie kochać, jeno Boga, jeno krzyż Jezusa…”

W minioną sobotę, wieczornym nabożeństwem w kaplicy seminaryjnej, rozpoczęliśmy triduum ku czci bł. Jakuba Strzemię – biskupa halicko-lwowskiego i współpatrona prowincji krakowskiej. Zwyczajem stało się, że co roku postać tę przybliża nam wszystkim br. Rafał M. Antoszczuk z kursu V, który jest specjalistą „jakubowym”. 

Wieczorne nabożeństwo Maryjne rozpoczęliśmy odśpiewaniem psalmów, następnie o. dk. Piotr Socha odczytał i Ewangelię i wygłosił kazanie nawiązując do umiłowania przez błogosławionego Eucharystii oraz jego zaangażowania się w nią. Następnie odmówiliśmy „Recordare” i odmówiliśmy wspólną Kompletę. Na zakończenie każdy mógł ucałować relikwie bł. Jakuba, które w tych dniach były wystawione w specjalnie przygotowanej na tę okazję dekoracji.

Niedzielny różaniec w kościele prowadzony był w oparciu o teksty bł. Jakuba, które były pomocą w modlitwie różańcowej. Dalszy ciąg nastąpił o godz. 20:00 w auli seminarium, gdzie odbyło się spotkanie które prowadził br. Rafał M. Antoszczuk, a które dotyczyło przedstawień biskupa na przestrzeni wieków.

Centralnym punktem triduum była Eucharystia sprawowana w święto bł. Jakuba, w poniedziałkowy wieczór.  Więcej informacji na temat samego błogosławionego jak i jego kultu można znaleźć tutaj.