100 lecie święceń kapłańskich św. Maksymiliana

Od uroczystego świętowania tej rocznicy minął już tydzień, ponieważ dokładnie 28 kwietnia 1918 r. w Rzymie Ojciec Maksymiliana Maria Kolbe przez nałożenie rąk kardynała, wikariusza Rzymu, Basilio Pompiljo został kapłanem. 100 lat później Święty zebrał nas natomiast w Niepokalanowie.

W sobotę, 28 kwietnia, odbyło się tam pierwsze ogólnopolskie spotkanie apostolatu Margaretka – osób modlących się za kapłanów. W ramach tego zjazdu miały miejsce wspólne modlitwy, konferencje i integracja, a centralnym punktem była msza św. pod przewodnictwem JE ks. bp. Rafała Markowskiego, podczas której byliśmy odpowiedzialni za asystę liturgiczną. W homilii ks. Biskup nawiązał do św. Maksymiliana jako niezwykle charyzmatycznego kapłana, który nie dokonał by tak wielkich rzeczy bez miłości do Eucharystii i bez codziennej łączności z Jezusem. „To Jezus dawał mu tę energię do czynienia tych wielkich rzeczy, które do dziś zachwycają świat” – dodał bp Rafał.

Po Mszy wysłuchaliśmy oratorium maryjno-kolbiańskiego, które mówiło o duchowości Świętego i jego drodze całkowitego oddania się Matce Bożej, którą proponował wszystkim poprzez Rycerstwo Niepokalanej (MI). Później wszyscy mieli okazję zjeść posiłek – wraz z braćmi z Niepokalanowa rozdawaliśmy ciepłą grochówkę. O 15 odmówiliśmy wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego, a wieczorem uczestniczyliśmy we wspólnym uwielbieniu. Na zakończenie dnia, o godz. 22.00, odbyła się jeszcze msza w intencji kapłanów, którą sprawował prowincjał warszawski o. Wiesław Pyzio.

Natomiast w niedzielę, 29 kwietnia, wspominaliśmy 100. rocznicę pierwszej mszy (prymicji), samodzielnie sprawowanej przez św. Maksymiliana. Podczas uroczystej mszy pod przewodnictwem bp. Jerzego Maculewicza – administratora apostolskiego z Uzbekistanu, bracia z trzech polskich prowincji franciszkańskich świętowali swoje jubileusze kapłaństwa (pięciu z nich obchodziło Złoty Jubileusz 50-lecia kapłaństwa). W Eucharystii wziął udział także nasz Generał o. Marco Tasca, z Rzymu, który wygłosił do nas Słowo Boże. Nawiązując do słów Ewangelii mówił: „On jest krzewem winnym, a my latoroślami. Jeśli będziemy wierni Jezusowie, będziemy mieli w sobie życie. Musimy pamiętać, co Pan dla mnie uczynił, jak On mnie kocha. Bycie z Jezusem to przyjmowanie od Niego tego, co On nam daje dzień po dniu” – zaznaczył kaznodzieja, dziękując tym samym kapłanom za ich codzienną wierność.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli także udział trzej prowincjałowie polskich prowincji: o. Wiesław Pyzio, o. Marian Gołąb i o. Jan Maciejowski oraz przewodniczący konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce o. Janusz Sok. 

Z racji jubileuszu Generał zakonu otrzymał ikonę św. Maksymiliana z rąk prowincjała prowincji warszawskiej, a bp Jerzy Maculewicz, zaraz po homilii, poprowadził odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które na nowo podjęli zgromadzeni na Mszy świętej franciszkańscy kapłani.

Ojciec Generał odwiedził także Archiwum Niepokalanowa, gdzie przeglądał dokumenty pozostawione przez św. Maksymiliana.

/za niepokalanów.pl