Transitus

czyli pamiątka błogosławionej śmierci Ojca naszego św. Franciszka.

Dziś przeżywamy uroczystość naszego Zakonodawcy, Biedaczyny z Asyżu, jednak dzień jego śmierci przypada na 3 października. Tego dnia zebraliśmy się w łagiewnickim sanktuarium św. Antoniego wieczorem, aby podczas tradycyjnego franciszkańskiego nabożeństwa Transitus wspominać przejście św. Franciszka z tego świata do upragnionej niebieskiej Ojczyzny.

Rozpoczęliśmy je procesyjnym wejściem do kościoła przy świetle świec. Komentator wprowadził nas w rozważaną tajemnicę, po czym odśpiewaliśmy uroczysty hymn nieszporny. Następnie usłyszeliśmy Opis śmierci Świętego Franciszka spisany przez Tomasza z Celano (współczesnego Franciszkowi), a po nim nasz seminaryjny chór odśpiewał na głosy Psalm 142, który bardzo umiłował Seraficki Ojciec. Później diakon odczytał fragment o wskrzeszeniu Łazarza z Ewangelii wg. św. Jana, a przewodniczący nabożeństwu, o. Gwardian łagiewnickiego klaszotru skierował do nas słowa Zachęty św. Franciszka. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę Ojcze nasz i przyjęliśmy uroczyste błogosławieństwo św. Franciszka oraz uczciliśmy jego relikwie.

Krótki filmik z tego wydarzenia możecie obejrzeć na naszym kanale na YouTube. W tle utwór Salve Sancte Pater śpiewa nasz seminaryjny chór!