Pelplin kontra Franciszkanie

6 października część naszych braci udała się do Pelplina, by rozegrać mecz piłki nożnej w ramach Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych.

W meczu lepsi okazali się franciszkanie wygrywając 8:4. Tuż po rozpoczęciu, gospodarze szybko uzyskali dwubramkową przewagę, ale nasi bracia zdołali wyrównać i jeszcze przed przerwą objąć prowadzenie 3:2. W prawdzie seminarzyści zdołali odrobić stratę już na początku drugiej połowy, ale nasi bracia ponownie wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca meczu. Gole strzelali: br. Maksymilian Konieczny(3), br. Grzegorz Kmiecik(2), br. George Odhiambo, br. Kamil Pluszczewicz i br. Szymon Bielak.
Jednakże sam wyjazd to nie tylko emocje sportowe. To także braterskie zapoznanie i nawiązanie kontaktów, z chwilą na wspólną modlitwę i posiłek. Dzięki życzliwości seminarzystów z Pelplina, nasi bracia mogli odwiedzić tamtejszą Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie podziwiali m.in. największy ołtarz w Polsce, XVII-wieczną zakrystię, zachwycające sklepienia kryształowe, stalle opackie i przeorskie oraz tzw. Biblię Pauperum, czyli fragmenty Pisma świętego w obrazach. Następnie w Muzeum Diecezjalnym bracia mieli okazję przyjrzeć się z bliska Biblii Gutenberga – najważniejszemu zabytkowi drukarskiemu (który jako jeden z 47 zachowanych na świecie egzemplarzy, znajduje się właśnie w Pelplinie), replikę prasy drukarskiej Gutenberga, jak również kielichom i monstrancjom ze skarbca cystersów, czy przedmiotom z wyposażenia katedry biskupów chełmińskich i z różnych parafii diecezji.
Mecz rewanżowy odbędzie się 24 października w Łodzi na stadionie miejscowego „Startu”. Wkrótce poinformujemy o godzinie zawodów.
Braciom klerykom z Pelplina dziękujemy za wszelką życzliwość i gościnę 🙂