Schola gregoriańska w Niepokalanowie

Bracia poprowadzą chorałową medytację podczas nabożeństwa pierwszosobotniego (6 kwietnia o 11:00) we franciszkańskiej bazylice. Transmisja w Radiu Niepokalanów.

Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium w Niepokalanowie odbędzie się w najbliższą sobotę – jak co miesiąc. Centralnym punktem spotkania będzie msza święta a zaraz po niej będzie miało miejsce nabożeństwo wynagradzające z Różańcem świętym. Całość będzie transmitowana w Radiu Niepokalanów.
 
Oprócz śpiewu na Eucharystii, nasza schola poprowadzi wyjątkowe rozważania do części bolesnej różańca w trakcie nabożeństwa. Materiałem do medytacji na poszczególne tajemnice będą wybrane chorały zaczerpnięte z liturgii godzin Triduum Sacrum – ciemnych jutrzni, które odprawiano w nocy, przed świtem wielkiego piątku i soboty. Określenie „ciemne” bierze się z faktu, że w trakcie modlitwy, po kolejnych psalmach, wygaszano kolejne spośród 15 świec ustawionych na wielkim świeczniku i świątynię ogarniały coraz większe ciemności. Ostatnia świeca, tzw. „Chrystusowa” nie była gaszona, ale chowana za ołtarz. 
 
Utwory, które wykonamy to antyfony bądź responsoria. Wyjątkiem jest śpiew Ecce lignum crucis, który pochodzi z liturgii wielkopiątkowej, podczas której adoruje się krzyż.
 
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu – Tristis est anima mea – „Smutna jest dusza moja aż do śmierci”
2. Biczowanie – O mors, ero mors tua – „O śmierci – będę twoją śmiercią”
3. Cierniem ukoronowanie – Christus factus est – „Chrystus stał się dla nas posłuszny aż do śmierci”
4. Droga krzyżowa – Ecce lignum crucis – „Oto drzewo krzyża”
5. Śmierć na krzyżu – Tenebrae facte sunt – „Ciemności ogarnęły ziemię”
 
Więcej na stronie klasztoru Niepokalanów: niepokalanow.pl/sanktuarium/oddaj-sie-maryi/

One Comment on “Schola gregoriańska w Niepokalanowie”

Comments are closed.