„Zapustne \u015bmiechy na stron\u0119”

Dzisiaj środa popielcowa. Rozpoczęliśmy okres 40-dniowego przygotowania do Wielkanocy.

Nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy świętej z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 9:00, której przewodniczył o. Piotr Matuszak. On także skierował do nas słowo. O. Rektor zachęcał nas , abyśmy ten czas wykorzystali jak najowocniej.

Nasze kościoły od dzisiaj wyglądają odrobinę inaczej niż zwykle. Brakuje dekoracji z kwiatów nie dlatego, ze proboszcza nie stać nawet na mały bukiet. Powód jest inny: ozdobienie kwiatami wyraża radość, a pełna radość nastąpi po przeżyciu tego okresu, gdy nastanie Wielkanoc. W to miejsce pojawiają się okolicznościowe dekoracje. Szaty liturgiczne zmieniają kolor na fioletowy, który z jednej strony jest pokutny, ale oznacza też oczekiwanie na spotkanie z Panem. Nie będziemy śpiewać „Alleluja” przed Ewangelią, a w niedzielę „Chwała na wysokości”. Wszystko po to, aby podczas Wigilii Paschalnej te śpiewy wybrzmiały  w radości ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

Życzymy Wam udanego okresu Wielkiego Postu, aby podjęte postanowienia wzmocniły ducha, bo on też musi mieć dobrą kondycję.