XXV Dzień Życia Konsekrowanego

W Święto Ofiarowania Pańskiego, na wspólną Mszę Świętą w bazylice Archidiecezji Łódzkiej zebrali się zakonnicy, zakonnice oraz członkowie męskich i żeńskich instytutów życia konsekrowanego. Służbę liturgiczną jak co roku pełnili nasi bracia.

Tuż po rozpoczęciu Mszy Świętej o godz. 12.00, zabrani przeszli w uroczystej procesji dokoła świątyni niosąc w ręku gromnice jako znak gotowości na spotkanie z Chrystusem. Przewodniczył J.E. ks. bp pomocniczy Ireneusz Pękalski, który w homilii podkreślał, iż osoby konsekrowane przede wszystkim mają być świętymi. Nie wystarczy „próbować” być świętym: kto zachowuje łaskę uświęcającą  – jest świętym, kto ją traci i nie odnawia, przestaje nim być. Eucharystie poprzedził wykład o. Jacka Dembskiego, redemptorysty, na temat Charyzmat zakonny w służbie Kościołowi. Prelegent przedstawił konieczność aktualizacji swojego charyzmatu stosownie do współczesnych wyzwań przed jakimi stają zgromadzenia i Kościół. 

Po homilii, osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Pomimo ograniczeń kowidowych, bazylika wypełniona była wiernymi do ostatnich ławek. Tegoroczne obchody wpisały się w Rok Jubileuszowy z okazji 100. lecia powstania Archidiecezji Łódzkiej, na jej terenie obecnie posługuje 16 męskich i 32 żeńskich, oraz 5 świeckich instytutów życia konsekrowanego, wypełniając swoje powołanie przez służbę dzieciom, chorym, biednym, potrzebującym, samotnym, czy prowadząc parafie.