NIESŁYSZĄCY W TORUNIU

W sobotę 5 listopada 2022 r. pojechaliśmy z duszpasterstwem osób niesłyszących do Torunia. Specjalnymi gośćmi byli: o. Grzegorz Świerkosz – z Niepokalanowa-Lasku oraz o. Jan Olszewski – sekretarz WSD. Dziękujemy również p. Małgorzacie, która od ponad 20 lat pomaga nam w przygotowaniach do comiesięcznych spotkań, a na wycieczce wcieliła się w rolę tłumacza pani przewodnik.

Wycieczka do Torunia była planowana w 2020 r., ale przez epidemię nie doszła do skutku. Dzięki Bogu tym razem nie było przeszkód, aby ją zorganizować.

                Centralnym i pierwszym punktem naszego programu była Msza Święta, oczywiście tłumaczona przez nas na język migowy. Eucharystia była celebrowana w Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin, gdzie w braterski sposób zostaliśmy przyjęci przez oo. Franciszkanów tam posługujących.

                Po Mszy Świętej udaliśmy się do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Była tam chwila na zwiedzanie i osobistą modlitwę.

                Po obiedzie dotarliśmy na Stare Miasto, gdzie mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat historii Torunia i jego zabytków. Pani przewodnik oprowadziła nas po największych zabytkach tego średniowiecznego miasta, zobaczyliśmy Krzywą wieżę, Bazylikę katedralną pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Dom Mikołaja Kopernika, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (pierwotnie franciszkański). Był również czas na indywidualne zwiedzanie i zakup pamiątek oraz tradycyjnych toruńskich pierników.

                Ostatnim punktem wycieczki było wspólne spotkanie osób niesłyszących z Łodzi i Torunia. Dzięki hojności gospodarzy mogliśmy się trochę rozgrzać herbatą lub kawą. Spotkanie odbyło się w siedzibie PZG przy ul. Krasińskiego 70. Mamy nadzieję na rewanż w naszym WSD. ?

            Na koniec pragniemy podziękować wszystkim dobroczyńcom naszego duszpasterstwa. Bez tego wsparcia nie tylko takie wycieczki byłyby bardzo trudne do realizacji, ale w ogóle funkcjonowanie naszego duszpasterstwa (które swoją 40-letnią tradycję zawdzięcza o. Maciejowi Krzymowskiemu OFMConv z pobliskiego klasztoru łagiewnickiego).