Rekolekcje zakonne i odnowienie ślubów

Ostatnie dni poświęciliśmy przeżywaniu rekolekcji. Przez 5 dni trwaliśmy w kupieniu, a ten czas zwieńczyliśmy odnowieniem naszej profesji zakonnej.

Konferencje rekolekcyjne i homilie głosił nam o. Kazimierz Malinowski OFM Conv, sekretarz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Ojciec głosił konferencje w oparciu o nowe Konstytucje Zakonu. Jest to główny dokument, który określa naszą tożsamość. Specyficzny dla Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych sposób życia, charyzmat i podstawy prawne. Jednak udało się znaleźć tam również materiał do rozważań duchowych.

Przypomnieliśmy sobie, że nasze życie opiera się na Ewangelii, a Konstytucje to sposób jej wypełniania, do którego jesteśmy powołani. Wiemy do czego zobowiązują nas śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Dlaczego święty Franciszek napisał Regułę. Jak mamy ją dziś zachowywać. Znamy ustrój naszego Zakonu i wiemy jak ważne jest braterstwo i rodzinny charakter naszej wspólnoty. Ostatnia konferencja poświęcona była Maryi. Ojciec przypomniał, że to Ona jest kluczem dla zrozumienia naszej duchowości, Złotą Nicią dla historii Zakonu jest obrona i kult Jej Niepokalanego Poczęcia, a Święty Maksymilian pokazał jak wcielać je w życie. 

Po 5 dniach w ciszy i skupieniu zebraliśmy się na uroczystej Eucharystii, podczas której odnowiliśmy nasze śluby. Bracia z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej ślubowali na ręce o. rektora jako delegata prowincji i przyjął śluby czternastu braci, a delegatem Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego był o. Wicerektor, który przyjął profesję trzech braci. 

Po wakacjach dołączyło do nas trzech braci neoprofesów, którzy przyjechali do nas ze Smardzewic i będą budować z nami wspólnotę. Dziękujemy za modlitwę za nas. Za braci, za naszych przełożonych i za rekolekcjonistę.