XVI Dni Kolbiańskie

W ostatni weekend w Harmężach k. Oświęcimia odbyły się kolejne dni kolbiańskie.Organizatorami tych spotkań są siostry Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego wraz z tamtejszą franciszkańską wspólnotą, którzy razem tworzą Centrum Świętego Maksymiliana. Na ich zaproszenie wraz z jednym z braci udał się tam o. Paulin Sotowski – nasz wykładowca Pisma Świętego i jeden z największych znawców naszego świętego współbrata. 

Na to 3 dniowe spotkanie pod hasłem 100 lat misji. 100 lat historii. przybyli Rycerze Niepokalanej z całej Polski i nie tylko, a rozpoczęło się w piątkowy wieczór wspólną Eucharystią oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

W sobotę swoje prelekcje wygłosili o. Paulin – przedstawiając rys historyczny Rycerstwa wskazał na jego cel kiedyś i dziś oraz problemy z jakimi aktualnie należałoby się zmierzyć. Dr Dariusz Żuk-Olszewski, który w wieku 16 lat zaczął wydawać Rycerza Niepokalanej na Słowacji omówił orędzie fatimskie, a także zawierzenie Rosji Matce Bożej. Po południu mogliśmy także wysłuchać wykładu Kościół a masoneria o. prof. dr hab. Zbigniewa Sucheckiego OFMConv., na co dzień pracującego w Rzymie, w którym to przybliżył problem masonerii i stanowisko Kościoła wobec niej, jako otwarcie wrogo nastawionej do Kościoła Katolickiego. Tego dnia mszy przewodniczył Prezes Narodowy MI o. Stanisław M. Piętka z Niepokalanowa, a wieczorem była okazja do wysłuchania koncertu muzyki ludowej w wykonaniu panów Janusza Kohuta i Józefa Brody.

Ostatniego dnia o. prof. dr hab. Grzegorz M. Bartosik – profesor UKSW, a także nasz wykładowca przedstawił działalność misyjną św. Maksymiliana w świetle adhortacji papieża Franciszka Evangelii gaudium. Całe spotkanie zakończyła wspólna msza święta oraz obiad.

Więcej o tych dniach oraz wszystkie konferencje do wysłuchania znajdziecie tutaj: harmeze.franciszkanie.pl