Triduum Jakubowe

W dniach 19 – 21 października 2012r. w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach odbyło się triduum ku czci bł. Jakuba Strzemię. W tych dniach Wspólnota Seminaryjna gromadziła się w kaplicy seminaryjnej, gdzie wystawione były relikwie Błogosławionego, aby modlić się o potrzebne łaski za jego przyczyną oraz o rychłą kanonizację.

19 października, wieczorem odprawione został specjalne nabożeństwo Adoracja Najświętszego Sakramentu z bł. Jakubem.

W sobotę, 20 października franciszkanie wzięli udział w nabożeństwie różańcowym, podczas którego wykorzystane zostały specjalnie przygotowane teksty rozważań do poszczególnych tajemnic.

W niedzielę, 21 października – święto bł. Jakuba – podczas południowego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu bracia modlili się o potrzebne łaski za przyczyną bł. Jakuba. Tego dnia o godz. 14.00 w kaplicy seminaryjnej, przy relikwiach Arcybiskupa Lwowa, Mszę św. mieli członkowie Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i Specjalnej Troski im. bł. o. Rafała Chylińskiego. Msza św. odprawiona została na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego. O godz. 20.00, w auli seminaryjnej, podobnie jak w ubiegłym roku, odbyła się tzw. Wieczornica Jakubowa. Spotkanie poprowadził br. Rafał Maria Antoszczuk, który był także pomysłodawcą tegorocznego triduum. Podczas Wieczornicy została przedstawiona sylwetka bł. Jakuba jako zakonnika, misjonarza i arcybiskupa. Dzięki przygotowanym prezentacjom multimedialnym, ukazana była ikonografia Błogosławionego oraz historia jego relikwii i relikwiarza. Przybliżone zostały także i inne aspekty odnoszące się do kultu bł. Jakuba, a także rozważane były sprawy związane z jego kanonizacją. Br. Rafał, podczas spotkania, zaprezentował nowe odkrycia, do których należą historyczne pergaminy, dokumenty, publikacje oraz przedstawienia ikonograficzne odnoszące się do bł. Jakuba. Zebrani mieli możliwość zadawania pytań, a także możliwość obejrzenia przyniesionych kopii dokumentów, historycznych opracowań i publikacji oraz wiele innych pamiątek związanych z Błogosławionym patronem. Każdy uczestnik spotkania mógł zabrać pamiątkowy obrazek.

Nasza Wspólnota duchowo wzrasta za każdym razem, gdy oddaje cześć świętym i błogosławionym, zwłaszcza, gdy jest nim Współbrat, który wskazuje sposób zdobywania świętości zarówno na drodze rad ewangelicznych.