Święto Świętej Rodziny

Zazwyczaj wypada ono w niedzielę. Tym razem jest inaczej.A to dlatego, że Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki wypada w tym roku w niedzielę i kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. W takim przypadku kalendarz liturgiczny przewiduje, aby to święto obchodzić właśnie 30 grudnia.

Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.

Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. 

fragment artykułu ze strony niedziela.pl

Troska o rodziny powinna być teraz szczególnie ważnym zadaniem każdego z nas, w czasach gdzie jej godność jest brutalnie deptana i pogardzana. Niech przykład życia Świętej Rodziny będzie dla nas wzorem codziennego postępowania, w czym pomóc może na m modlitwa o świętość dla nas i naszych rodzin właśnie za wstawiennictwem Maryi i Józefa do Jezusa.