Na cześć i chwałę Najświętszej Trójcy

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP czterech braci z prowincji warszawskiej złożyło swoje śluby wieczyste!

Bracia: Rafał z Zambrowa, Maksymilian z Wrocławia, Paweł z Warszawy oraz Szymon z Zamościa wspaniałomyślnie odpowiedzieli na głos powołania postanawiając ostatecznie i na zawsze poświęcić całe swoje życie na wyłączną służbę Panu Bogu, Kościołowi i ludziom w Zakonie św. Franciszka.

Mszy świętej z obrzędem ślubów wieczystej w sanktuarium św. Antoniego w Łodzi Łagiewnikach przewodniczył o. Grzegorz Bartosik – minister prowincjalny prowincji warszawskiej franciszkanów. W homilii zwracając się do mających złożyć profesję wskazał na 3 aspekty dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w odniesieniu do 3 ślubów zakonnych.

Przywołując myśli naszego współbrata – św. Maksymiliana po pierwsze ukazał Maryję jako wzór do naśladowania. Upodabnianie się do Niej pomaga coraz lepiej wpatrywać i wsłuchiwać się w Chrystusa, aby coraz doskonalej pełnić Jego wolę, wolę Ojca. Do tego wzywa ślub posłuszeństwa.
Ubóstwo, wyrażone w ograniczeniu potrzeb do koniecznego minimum oraz otwarcia swojego serca na potrzeby innych, szczególnie tych najmniejszych, można osiągnąć dzięki pomocy Maryi – Pośredniczki Łask. Ojciec Prowincjał zachęcał, aby nieustannie wzywać Jej orędownictwa, zawierzać Jej swoje życie, dać się Jej prowadzić i wychowywać.
Cytując św. Maksymiliana kaznodzieja przedstawił Maryję także jako wyjątkową hetmankę w walce z szatanem i grzechem. Ona jako bezgrzeszna, niepodlegająca nawet w najmniejszym stopniu wpływowi szatana jest doskonałą obrończynią przed pychą i pożądliwościami ciała. To dzięki Jej pomocy zakonnik w ślubie czystości może kochać z całych sił Boga i mieć otwarte ramiona i serca dla wszystkich, których Pan postawi na ich drodze.

Po homilii miał miejsce właściwy obrzęd profesji zakonne. Składał się zaś z litanii do Wszystkich Świętych, wypowiedzenia przez każdego z braci formuły ślubów, uroczystej modlitwa błogosławieństwa oraz przyjęcia do wspólnoty braterskiej.

Ze względu na sytuację epidemiczną i reżim sanitarny w uroczystościach mogła wziąć udział jedynie najbliższa rodzina. Bracia z klasztorów Prowincji oraz przyjaciele i znajomi naszych neoprofesów mogli oglądać uroczystość za pośrednictwem YouTube’a.

Pamiętajmy w modlitwie o tych naszych Braciach, aby do końca byli wierni złożonym ślubom.

Już w najbliższą sobotę, 12 grudnia, na kanale zespołu Pokój i Dobro odbędzie się transmisja z Mszy świętej, podczas której śluby wieczyste złożą bracia z prowincji gdańskiej i kenijskiej. Zapraszamy!