Rekolekcje i odnowienie ślubów

Tegoroczne rekolekcje przygotowujące do odnowienia profesji czasowej, dla braci z II, III i IV kursu, wygłosił o. prof. dr hab. Marcin Tkaczyk OFMConv, Kierownik Katedry Logiki KUL. Odbyły się one w naszym seminarium w dniach od 21 do 25 września.


Plan rekolekcji obejmował dwie konferencje do południa, modlitwę różańcową, popołudniową Mszę św. wotywną o poszczególnych świętych biskupach i męczennikach z pierwszych wieków chrześcijaństwa: św. Mikołaja, św. Marcina z Tours, św. Ireneusza, św. Wawrzyńca oraz św. Jerzego, oraz godzinną adorację Najświętszego Sakramentu. Tematem pierwszych konferencji była refleksja nad nauką św. Augustyna o odwiecznej walce między wyznawcami Chrystusa (Państwem Bożym) a zwiedzionymi przez Antychrysta (Państwem Ziemskim). Tematem drugich konferencji była praca nad cnotą męstwa i cnotą kultury (wykształcenia).

Najważniejszym wydarzeniem dla braci jest zawsze odnowienie ślubów zakonnych na Mszy św. kończącej rekolekcje. W tym roku 11 braci z Prowincji Warszawskiej, o raz 5 braci z Prowincji Gdańskiej ślubowało „żyć przez rok w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” (Formuła Profesji Zakonnej).

Przed nami teraz intensywny czas przygotowań do rozpoczęcia roku akademickiego, które już w najbliższy czwartek, a także coroczne zmiany pokoi.