„Nie unikniemy cierpienia”

Z trudnymi pytaniami o cierpienie zmierzył się metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski podczas kolejnych „Dialogów w katedrze”.

Czy człowiek może uchronić się od cierpienia? Dlaczego cierpienie niewinnych dzieci? Jeśli Bóg stworzył doskonały świat to dlaczego w nim tyle cierpienia? Dlaczego cierpimy za to, czego nie zrobiliśmy? To tylko niektóre pytania, które zostały postawione arcypasterzowi łódzkiego Kościoła.  W odpowiedziach fundamentem nie było tylko spojrzenia z perspektywy wiary i religii, ale także z gruntu filozofii.  Zanim jednak rozpoczęła się właściwa część, przybyłych wiernych przywitał ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży w diecezji łódzkiej, a pieśń wprowadzającą w spotkanie oraz recytację psalmu 118 wykonały dwie osoby niepełnosprawne. Nastroiło to uczestników do podjęcia refleksji o cierpieniu, o którym była mowa w czasie „Dialogów”.

Arcybiskup nie krył od początku, że nie jesteśmy w stanie uniknąć cierpienia, bo jest ono wpisane w nasze życie. Każdy się z nim zmaga i nie jest to tylko strefa cierpienia fizycznego. Nie unikniemy także naszej śmierci. Jedyna niewiadoma to: kiedy i jak? Przypomniał także, że w poszukiwanie odpowiedzi o sens cierpienia trzeba oprzeć się na triadzie: Bóg, człowiek, cierpienie. Bez Boga odpowiedzi sensownej nie znajdziemy. Metropolita zaznaczył w jednej z odpowiedzi, że nie żyjemy w doskonałym świecie. Jesteśmy mali wobec kataklizmów, nawet w dobie takiego wielkiego postępu. Powinno to wzbudzać nasza pokorę. W postępowanie Boga nie powinniśmy wchodzić z oceną, bo nie znamy całego wielkiego kontekstu Jego postępowania. Znane jest to tylko Bogu. Dyktowanie Bogu: powinieneś zrobić tak i tak, jest niewłaściwe. Pozostaje powtórzyć za Hiobem: „Więcej nie powiem. Ty wiesz!”. Przytoczona została także postać bł. Jana Pawła II, który swoje cierpienie przeżywał na oczach nas wszystkich.

Wśród pytań zadanych przez uczestników, będących w katedrze, były np. : czy cierpienie jest karą za moje grzechy? Czy jest sens cierpienia w walce o krzyż?

Obszerną relację można znaleźć na stronie archidiecezji