„A teraz zacznijmy t\u0119 wsp\u00f3ln\u0105 drog\u0119”

Wczoraj, 13 marca 2013 roku, Konklawe zebrane po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu wybrało arcybiskupa Buenos Aires na 266 Wikariusza Jezusa Chrystusa.

Jezuita, kardynał i prymas Argentyny, abp. Jorge Mario Bergoglio, a od wczoraj papież Franciszek rozpoczął drogę Biskupa Rzymu od na wskroś modlitewnego spotkania z Kościołem swojej nowej diecezji. Z loggii bazyliki św. Piotra modlił się najpierw za poprzedniego papieża, potem pokornie poprosił o modlitwę za niego samego, a na końcu udzielił całemu światu błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wspólnota naszego Seminarium towarzyszyła tym wydarzeniom za pośrednictwem telewizji i z franciszkańską radością przyjęła wiadomość o wyborze nowego papieża.

Posłuszni wezwaniu Następcy św. Piotra:

Módlmy się zawsze za nas, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo.

dziś rano celebrowaliśmy Mszę świętą w jego intencji. Ojciec Paulin Sotowski wygłosił do nas homilię, w której nawiązał do słów dzisiejszej Ewangelii: „Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.” Ojciec Paulin zauważył, że dziś poprzez ludzkie narzędzia interpretacji Pisma Świętego obraz Jezusa Chrystusa jest zamazany. Ostatni papieże (bł. Jan Paweł II i Benedykt XVI) prowadzili do oczyszczenia wizerunku Chrystusa z ludzkich wyobrażeń, tak by poznać prawdziwe oblicze Boskiego Mistrza.  Święty Założyciel Zakonu Serafickiego nie interpretował Pisma Świętego, on je czytał i wprowadzał w życie takim jakie było. Ufamy, że papież Franciszek, będzie kontynuował to dzieło poprzedników i na wzór swojego świętego Imiennika będzie nas uczył jak żyć prawdziwą Ewangelią, bez ludzkich wyjaśnień. Wśród wielkopostnego zamyślenia i wyciszenia od wczorajszego wieczoru gości w Kościele wielka radość, która przejawia się w Liturgii. Dzisiejszą Mszę świętą nasi ojcowie sprawowali w szatach koloru złotego, a po Komunii świętej odśpiewaliśmy uroczyste „Te Deum” dziękując Panu Bogu za nowego papieża.

Wysłuchajmy prośby Franciszka papieża i módlmy się za niego, by jak św. Franciszek z Asyżu podtrzymywał i odbudowywał Kościół i jak św. Franciszek Ksawery nie cofnął się przed niczym w głoszeniu prawdy o Jezusie Chrystusie, a w tym wszystkim był wspierany przez przemożne orędownictwo Matki Kościoła.