Wigilia Paschalna

,,Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo”.

Wigilia Paschalna to największe święto Kościoła. Jest czuwaniem na cześć Pana, który zwycięża mroki grzechu i śmierci przez swoje zmartwychwstanie. Dzisiejsza Eucharystia nie należy do soboty, ale rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania. 

Liturgię rozpoczęliśmy ze znakiem światła – zebrani wokół ogniska uczestniczyliśmy w poświęceniu ognia. Następnie z odpalonym paschałem procesyjnie przeszliśmy do kaplicy trzykrotnie zatrzymując się ze śpiewem ,,Światło Chrystusa – Bogu niech będą dzięki”, a wchodząc do kaplicy odpaliliśmy od paschału własne świece. Później o. Tomasz odśpiewał Orędzie Wielkanocne – ,,Exsultet”, w którym zawiera się teologia Wielkiej Nocy. Liturgia słowa na dziś składała się z wielu czytań, śpiewów i modlitw celebransa. Szczególnie ważne i uroczyście wykonywane były śpiewy: ,,Chwała na wysokości Bogu” i długo wyczekiwane, uroczyste „Alleluja”. Następnie liturgia skupiła się wokół chrzcielnicy. Kantorzy odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, kapłan pobłogosławił wodę, po czym nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, za co można dziś uzyskać odpust zupełny. Odnowiwszy w sobie łaski chrztu świętego przyjęliśmy Chrystusa w Eucharystii. Liturgię zakończyliśmy uroczystą procesją, w której wyraziliśmy radość ze Zmartwychwstania Pańskiego.