Następca św. Franciszka w seminarium

W miniony wtorek nasza wspólnota seminaryjna przeżywała radość z obecności o. Carlosa A. Trovarelli’ego – Ministra Generalnego naszego Zakonu, 120. po św. Franciszku.

Była to pierwsza wizyta naszego najwyższego przełożonego w tej części Europy. Przy okazji swojej wizyty w Polsce odwiedził m.in. dwa franciszkańskie seminaria – w Krakowie i Łodzi.

Do naszego domu o. Carlos przyjechał w towarzystwie asystenta generalnego FEMO (federacji Europy Środkowo-Wschodniej) o. Tomasza Lešnaka oraz wyższych przełożonych polskich prowincji Zakonu. Po wspólnym obiedzie o. Minister Generalny miał okazję obejrzeć nasz dom oraz sąsiadujący klasztor i sanktuarium św. Antoniego. Spotkał się również z władzami prowincji: o. Wiesławem Pyzio (Prowincjałem z Warszawy), o. Marianem Gołębiem (Prowincjałem z Krakowa), o. Wojciechem Kuligiem (Prowincjałem-elektem z Gdańska) i o. Tomaszem Ryłko (Wikariuszem prowincjalnym z Gdańska).  Oprócz nich tego dnia byli z nami również wikariusz prowincjalny z Warszawy: o. Piotr Szczepański oraz sekretarz o. Prowincjała i rzecznik prasowy prowincji z Krakowa: o. Jan Maria Szewek.

Centralnym punktem wizyty była wieczorna Msza święta w kaplicy seminaryjnej. Przewodniczył jej o. Asystent, a homilię wygłosił o. Minister Generalny. Podkreślał w niej, że powinniśmy nieustannie doskonalić się w okazywaniu miłości i hojności żyjąc w rodzinie jaką jest Zakon. Te dwie cechy stanowią bowiem o naszej wiarygodności. Stanowią zarazem najważniejszy dar jaki możemy ze sobą wnieść. Zwrócił także uwagę na pokorę, która od początku wyróżniała charyzmat franciszkański.

Na wspólnej wieczornej rekreacji zaprezentował się nasz seminaryjny zespół Pokój i Dobro. Bracia śpiewali kolędy (także po włosku) oraz piosenki ze swojej najnowszej płyty .

Na koniec spotkania o. Carlos pobłogosławił wszystkich uroczystym błogosławieństwem św. Franciszka. Życzył przy tym braciom seminarzystom,  aby utrzymali to dobro i radość, które w sobie mają i braterskim uściskiem  pożegnał się z każdym .