Wykłady w Gdańsku

W ubiegły weekend zajęcia z Historii sztuki i konserwacji zabytków dla braci z I i II kursu odbyły się w Gdańsku. Zajęcia terenowe nie są charakterystyczne dla typu studiów jakim jest nauka w seminarium duchownym, ale zgodnie z dydaktyczną zasadą, że jeżeli nauczyciel może coś uczniowi pokazać zamiast o tym tylko opowiadać, to powinien to zrobić, zajęcia w Gdańsku nie tylko są uzasadnione, ale i w jakiejś mierze konieczne.

W ramach zajęć odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką i tam dłużą chwilę zatrzymaliśmy się w kaplicy św. Rajnolda nad historią i symboliką Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga, które przybliżyła nam Pani Beata Sztyber z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Najwięcej czasu poświęciliśmy naszym kościołom Najświętszej Trójcy i św. Anny: spotkaliśmy się z konserwatorami kościołów współpracującymi z o. Tomaszem Jankiem z restauracji Gdańskich świątyń. O. Tomasz jest naszym wykładowcą w tej dziedzinie i rektorem gdańskich kościołów, który zorganizował i zaprosił nas na te zajęcia.

Obok wartości naukowych, które zostały nam przekazane, mogliśmy zaczerpnąć ducha braterstwa od naszych braci mieszkających w trzech Gdańskich domach, doświadczyliśmy gościnności Wspólnoty Domu Pojednania i Spotkań  im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku, a szczególnie o. Piotra Pliszki, który troszczył się o nas z podziwu i naśladowania godnym zaangażowaniem.

Z naszą wizytą w Gdańsku zbiegła się noc Wigilijna Zesłania Ducha Świętego. Po czuwaniu w kościołach przy ulicy Świętej Trójcy udaliśmy się na Mszę Świętą o północy w Bazylice Mariackiej.

W niedzielę, w drodze powrotnej do Łodzi odwiedziliśmy jeszcze Westerplatte.

Wizyta w Gdańsku miała więc pełny, przekrojowy charakter jeżeli chodzi o formację młodego katolika i zakonnika: od wartości duchowych zaczerpniętych w spotkaniu z Duchem Świętym, przez estetyczne w spotkaniu z kulturą, braterskie w spotkaniu z ludźmi, po patriotyczne w spotkaniu z historią.

Zobacz:

www.dmk.pl

www.gdansk.franciszkanie.pl