Następne spotkanie duszpasterstwa odbędzie się 5 czerwca 2022r.
Duszpasterskie wydarzenia:
Już od 1983 roku kolejne „pokolenia” kleryków Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach duszpasterstwa osób głuchoniemych.
Wczoraj
Znamiennym jest fakt, że na samym początku nikt nie planował zakładać duszpasterstwa osób głuchoniemych przy łagiewnickim klasztorze. Powstało ono jako odpowiedź na potrzebę ludzi, którzy mieszkali w pobliżu łagiewnickiego sanktuarium, a jego narodziny związane są z postacią o. Macieja Krzymowskiego. On to w historii swego powołania w wielu miejscach pracował z osobami niesłyszącymi i niedosłyszącymi (w Łodzi jako kleryk, w Gdyni w pierwszych latach kapłaństwa, ponownie w Łodzi – Łagiewnikach w czasie, kiedy powstawało nasze seminarium).
W Łagiewnikach początki duszpasterstwa osób niesłyszących sięgają roku 1982, kiedy to o. Maciej przygotował do przyjęcia sakramentu bierzmowania małą grupę niesłyszącej młodzieży. To wydarzenie spowodowało rozwój – o ile jeszcze w roku 1985 na spotkania i katechezy przychodziło od 15 do 20 osób, o tyle niecałe siedem lat później już prawie 100. Ponad to, gdy sprawy zaczęły przybierać taki obrót, Duszpasterz (a jednocześnie wychowawca w seminarium) postanowił zaangażować do pomocy braci kleryków, którzy uczyli się języka migowego i pomagali w przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkań.
Tak się to wszystko zaczęło i trwa aż do dziś, chociaż niektóre formy pracy nieco uległy zmianie.
Dziś
Na dzień dzisiejszy, duszpasterstwo osób niesłyszących w łagiewnickim seminarium polega na comiesięcznych spotkaniach, których centralną częścią jest Msza święta, przygotowywana przez kleryków wraz z ojcem opiekunem Piotrem Sielużyckim. Wbrew pozorom nie jest to sprawa prosta, gdyż każdy z nich musi na bieżąco w wolnych chwilach uczyć się języka migowego korzystając z podręczników i pomocy starszych współbraci. Po Eucharystii jest również możliwość spotkania przy kawie, porozmawiania i pobycia ze sobą. Dodatkowo w ciągu roku zawsze organizowane są spotkania świąteczne z okazji Bożego Narodzenia i Świąt Wielkiej Nocy, a także tradycyjne spotkanie mikołajkowe. Ostatnimi czasy odbyliśmy dni skupienia w Niepokalanowie-Lasku.
Ważnym jest, by powiedzieć, iż duszpasterstwo to na przestrzeni niecałych trzydziestu lat zmieniło się także pod względem uczestników. Na samym początku znajdowały się w nim głównie osoby młode, które przychodziły na katechezy przygotowujące do przyjęcia sakramentu bierzmowania, prowadzone przez o. Macieja. Dziś średnia wieku jest już inna – przeważają osoby dorosłe i starsze. Z tego też powodu spotkania przestały pełnić swoją wcześniejszą rolę, a stały się dla osób związanych z franciszkanami okazją do tego, by raz w miesiącu uczestniczyć wspólnie we Mszy świętej, spotkać się ze sobą i poznać nowych ludzi.
Jutro
Z pewnością wielkim atutem istnienia tego duszpasterstwa jest aspekt jednoczący wszystkich jego członków – tak osoby niesłyszące jak i wszystkich posługujących. Rodzinna atmosfera panująca na spotkaniach jest pewną alternatywą dla dzisiejszego człowieka, który tak często nie zauważa tych, którzy idą przez życie obok niego. Ponadto, jest ono miejscem, gdzie bracia przygotowują się do pracy z ludźmi niesłyszącymi już teraz zdobywając niezbędne doświadczenie, które – miejmy nadzieję – zostanie wykorzystane w przyszłości.
Wyzwaniem zaś jest z pewnością stale zmniejszająca się ilość kleryków. Im mniej nas w seminarium, tym mniej w duszpasterstwie, a przecież pracy zawsze jest tyle samo.
3 Comments on “Osoby Niesłyszące”
Comments are closed.