Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce
75 lat od pierwszej audycji Radia Niepokalanów i 18 lat od jego reaktywacji
Podczas obchodów rocznicy miały miejsce uroczysta Msza święta wBazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie oraz koncert pana Krzysztofa Krawczyka. W tym wydarzeniu brali udział m.in. prowincjałowie prowincji warszawskiej i gdańskiej oraz zastępca prowincjała prowincji krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów), kapłani zakonni i diecezjalni z różnych diecezji Polski, Piotr Lignar – dyrektor Programowy Polskiego Radia oraz licznie zgromadzeni dyrektorzy katolickich rozgłośni w Polsce. Obecni byli także marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego – Adam Struzik oraz Witold Stępień, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz starostowie samorządów z województw mazowieckiego i łódzkiego, a także pracownicy i dotychczasowi dyrektorzy Radia Niepokalanów.
Patronat honorowy nad obchodami sprawowali abp Wacław Depo – metropolita częstochowski – przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu KEP oraz abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki.
Brakowało mi wartości chrześcijańskich i natrafiłam przypadkiem na rozgłośnię z Niepokalanowa. Ja wtedy nawet nie wiedziałam, gdzie jest Niepokalanów (słuchaczka ze Świątnik koło Wolborza).
Mszy świętej rozpoczynającej uroczystości przewodniczył prowincjał prowincji Matki Bożej Niepokalanej, do której należy Niepokalanów – i tym samym – położona na jego terenie Rozgłośnia. O. Wiesław Pyzio zauważył, że w świecie, w którym żyjemy, wielką rolę odgrywają środki masowego przekazu. Dobrze wykorzystane – doprowadzą człowieka do pełnej realizacji swojego życia i powołania. W sytuacji odwrotnej, gdy media wykorzystane zostaną w złym celu – prowadzić mogą do utraty człowieczeństwa, przeznaczenia i sensu życia ludzkiego.
„Pozwólcie mówić Ojcu Maksymilianowi”
Szczególnie interesujące okazały się, mimo ich długości, przemówienia, jakie miały miejsce na koniec Mszy świętej. Można powiedzieć, że stanowiły one swego rodzaju wieloaspektową ocenę funkcjonowania RN i ukazywały jego ważną rolę na różnych płaszczyznach życia społecznego i religijnego. Na początku przemówień został odczytany list arcybiskupa Wacława Depo. Przypomniał on, że RN było pierwszą katolicką rozgłośnią w Polsce. Z kolei obecni marszałkowie wskazywali na ważny wkład RN w życie ich województw, a także na wielkie znaczenie słowa (które może nieść prawdę, informację, ale może też ranić i zabijać). Ciekawym było stwierdzenie, że specyfiką fal radiowych jest to, że nie tylko przenikają one nasze ciała (jak zwykłe fale elektromagnetyczne), ale także dotykają naszej duszy, pozostawiając w niej informacje, które ze sobą niosą.
Jest to radio, które promuje wartości, które są mi bliskie. W polskim eterze brakuje takich rozgłośni, więc znalazłem – można powiedzieć – swoją falę i stałem się słuchaczem tego radia.(słuchacz z Żyrardowa).
Wśród wszystkich wypowiedzi szczególnie warto zwrócić uwagę na jedną z ostatnich. Były to słowa dyrektora radia „Jasna Góra” – o. Kamila Szustaka, który niejako nakreślił rolę nie tylko RN, ale i całego klasztoru niepokalanowskiego. Prosił on nas, franciszkanów, abyśmy pokazywali wszystkim przybywającym do Niepokalanowa piękno życia św. Maksymiliana i innych świętych franciszkańskich i w ten sposób zachęcali innych do pięknego życia. Prosił, abyśmy uczyli innych sięgać zarówno po to, co piękne, jak i po to, co trudne – na wzór św. Maksymiliana, który przyjął białą i czerwoną koronę. O. Kamil zwrócił się także do pracowników RN – zaznaczając, że nie będzie już składał życzeń – z jedną prośbą: „Pozwólcie mówić św. Maksymilianowi”. Podkreślił on wielkie znaczenie tego, jak święty Założyciel RN odnosił się do Matki Bożej i zakończył swoje wystąpienie zapewnieniem: „Niepokalana zwycięży”.
Korzystając zatem z okazji, również my, klerycy franciszkańscy z Łodzi Łagiewnik, przyłączamy się do gratulacji i życzeń dla naszej Rozgłośni, a jednocześnie zwracamy się do wszystkich naszych Drogich Czytelników z gorącą prośbą o modlitwę w intencji RN, aby wypełniało swoją misję zgodnie z Bożą Wolą. Jednocześnie zachęcamy do „słuchania” św. Maksymiliana zarówno przy pomocy RN, jak i innych źródeł. Jedną z jego ważnych wypowiedzi (na temat Prawdy) przytaczamy także w obecnym numerze NŻ w dziale „Rycerstwo Niepokalanej”.
Krótka historia
W dniach 8 grudnia 1937 r. i 2 lutego 1938 św. Maksymilian wygłosił dwie audycje w Polskim Radiu (ich tekst jest dostępny – zob. Pisma t. II, 1129 i 1137). W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 1938 r. rano św. Maksymilian mówił do braci o korzystaniu z osiągnięć techniki: „Te wynalazki są dobre same w sobie i powinny służyć najpierw dla celów Bożych, a później – ludzkich. Dziś jest inaczej: najpierw te i owe wynalazki uczynią dużo złego, a później dopiero my z nich korzystamy. Jest to niewłaściwe. I zasługiwalibyśmy na naganę, gdybyśmy dali się w tym ruchu korzystania
Dyrektor o. Damian Karczmar:
Cel jest jeden – dobrze żyć tutaj na ziemi, aby kiedyś osiągnąć niebo.
z wynalazków wyprzedzić. Dziś święto Niepokalanego Poczęcia. Wszyscy mamy zamknąć poprzednie życie, a rozpocząć nowe, skierowane ku Niej, poświęcone dla Niej – bez «ale»…” (zob. Konferencja nr 198, z 8 grudnia 1938 r., Konferencje ascetyczne, wyd. 1990, s. 315–317).
W godzinach 19.00–20.00 tego dnia Radio Niepokalanów nadało pierwszą próbną audycję (jej tekst nie został jednak to tej pory odnaleziony).
Oficjalna nazwa radia brzmiała „SP 3 Radio Niepokalanów”, a jego sygnałem był fragment melodii pieśni Po górach dolinach. Audycje
Krzysztof Krawczyk (o obchodach rocznicy)
Czuję się wyróżniony, że mogę dzisiaj z wszystkimi być tutaj nie tylko na placu,
ale i w świątyni, gdzie odbyła się wielka uroczystość.
próbne zostały wyemitowane niestety tylko dwa razy. Do samej wojny Niepokalanów nie uzyskał formalnej koncesji na regularne nadawanie audycji, choć do ich nadawania był gotowy. Dnia 1 marca 1995 r. (w środę popielcową), za pozwoleniem ówczesnego prowincjała prowincji Matki Bożej Niepokalanej o. Józefa Łapińskiego i po otrzymaniu koncesji, Radio Niepokalanów wznowiło swoją działalność. Jego pierwszym dyrektorem został o. Grzegorz Bartosik.
br. Grzegorz Owsianko