Nasze Życie 110

NASZE ŻYCIE – NUMER 110

BYĆ ŚWIADKIEM WIARY

 

________________________________________________________________________

Być świadkiem wiary
Z Anną Bojanowską rozmawiają: br. Grzegorz Owsianko i br. Sebastian Lipka

Są w życiu takie chwile, kiedy wydaje nam się, że nasz świat się skończył i nic dobrego już nas nie spotka. Czasem te chwile mogą trwać bardzo długo. Co wtedy zrobić? Czy można odnaleźć wtedy choć odrobinę szczęścia? Można… o wiele więcej. Przekonała nas o tym rozmowa z Anią. 11 Listopada br. gościliśmy w domu Anny Bojanowskiej, poetki, autorki książki pt. „Nie przegrać życia”.
____________________________________________________________________________________________________________

A ty utwierdzaj braci twoich w wierze…
br. Karol Adamczewski

W liście apostolskim Porta fidei Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary, który rozpoczął się 11 października 2012 roku, a zakończy się w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 roku. Więcej zarówno o tym ważnym wydarzeniu, jak i jego okolicznościach, a także o motywach podjętej decyzji dowiadujemy się w Liście apostolskim Porta fidei.

____________________________________________________________________________________________________________

Sprzedając Miłość…
br. Sebastian Lipka

W ósmym rozdziale księgi „Pieśni nad pieśniami”, w pieśni szóstej mówi Oblubienica: „Jeśliby ktoś oddał za miłość całe bogactwo swego domu, z pewnością nim pogardzą” (Pnp 8,7). Tym bogactwem, tymi srebrnikami może być nasze nastawienie „jedynie sprawiedliwego”, z którego nie będziemy umieli zrezygnować, nasze słowa wypływające z zaślepionego pychą serca. Jeżeli za te srebrniki sprzedamy miłość, jaką darzy nas Bóg, możemy być pewni… nie będą nas słuchać, pogardzą nami tylko.

____________________________________________________________________________________________________________

P. i D. [reaktywacja] …czyli o tym, co słychać w „Pokój i Dobro”
br. Eugeniusz Hołub

Niezwykłe rzeczy dzieją się w 1978 r. Polski kardynał Karol Wojtyła zostaje papieżem i przyjmuje imię Jan Paweł II . Tego samego dnia Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka zdobywa szczyt Mount Everest. Amerykańska sonda Pioneer Venus 1 wchodzi na orbitę Wenus, zostaje napisany i wysłany pierwszy spam w internecie, startuje pierwszy rajd Paryż – Dakar. Bob Marley i Ryszard Riedel cieszą się z narodzin synów, a razem z nimi urodziny świętują Vaness a Mae, Nelly Furtado, komiksowy Garfield, The Police, Dire Straits…
____________________________________________________________________________________________________

Studencie – zainwestuj w SEN
br. Mateusz Orłowski

Lato. Uczniowie szkół średnich przeżywają swoje wakacje, podobnie studenci. Osoby pracujące biorą zasłużone urlopy. Wielu z nich przeznacza ten czas na SEN. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic dziwnego, ale…? No właśnie – okazuje się że, nie jest to wcale czas wypoczynku. Przeciwnie. SEN, czyli Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej, to czas bardzo intensywny.
____________________________________________________________________________________________________

Wierny Pasterz
br. Andrzej Jaworski

Józef Puchała przyszedł na świat 18 marca 1911 roku we wsi Kosina k. Łańcuta, w województwie lwowskim. Pochodził z rodziny wielodzietnej – miał sześcioro rodzeństwa. Jego rodzice Franciszek i Zofia wychowywali dzieci w wierze katolickiej i głębokim patriotyzmie. Choć utrzymywali się z pracy na roli, należeli do średniozamożnych. Warto wspomnieć, że pierwsze lata życia małego Józefa przypadają na czas I Wojny Światowej, co z pewnością wywarło wpływ na jego wychowanie. Dnia 1 września 1918 roku rozpoczyna naukę w szkole podstawowej w Kosinie, która mieściła się koło miejscowego kościoła. W nauce osiągał dobre wyniki. Po ukończeniu 5. klasy szkoły powszechnej udaje się wraz z dwoma kolegami do Lwowa, gdzie zamierza kontynuować naukę w tamtejszym gimnazjum. Niewątpliwie pomógł w tym ks. proboszcz Julian Krzyżanowski, który posiadając dobre stosunki z rodziną Puchałów zachęcał ich, by kontynuowali edukację syna. Dostrzegał on duże zaangażowanie religijne i niezwykłą pobożność chłopca. We Lwowie Józef rozpoczyna naukę od drugiej klasy gimnazjum. Już w pierwszym roku wstępuje do Rycerstwa Niepokalanej, wnosząc do niego aktywny wkład. Gdy kończy klasę czwartą powoli zaczyna odkrywać w sobie pragnienie życiu zakonnego i kapłańskiego. Postanawia więc złożyć podanie do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Ksiądz proboszcz w opinii o Józefie pisał: to młodzieniec dobry, cichy i pobożny. Zachowywał się zawsze wzorowo…mogę go polecić jako nadającego się na kleryka w zakonie oo. franciszkanów. Do zakonu zostaje przyjęty 6 września 1927 roku.
____________________________________________________________________________________________________

Oni nami manipulują!
br. Łukasz Sołtysiak

Co jest cechą charakterystyczną człowieka XXI wieku? Stres, zabieganie, ciągła pogoń za pieniądzem, szczęściem, samorealizacją. Stawiamy sobie coraz to nowe wyzwania. Mamy i chcemy mieć coraz więcej i więcej. W końcu jednak dochodzimy do wniosku, że mimo iż osiągnęliśmy już prawie wszystko, to jednak ciągle w głębi serca nie czujemy się usatysf akcjonowani. Wciąż czegoś nam brak…
____________________________________________________________________________________________________