Lutowy dzień skupienia

Dzisiaj, w Środę Popielcową, przeżywaliśmy dzień skupienia.

Dzień skupienia poprowadził o. Grzegorz Maria Bartosik, minister prowincjalny prowincji warszawskiej. W pierwszej konferencji o. Grzegorz wprowadził nas w klimat Wielkiego Postu. Powiedział, że Wielki Post ma być czasem ożywienia naszej miłości do Pana Jezusa, ma być czasem pokuty za grzechy nasze i innych, abyśmy wszyscy trafili do nieba. Ojciec Grzegorz wyjaśnił nam także sens modlitwy „O mój Jezu”, którą Matka Boża poleciła odmawiać po każdej dziesiątce różańca świętego.

Drugą konferencję o. Grzegorz powiedział na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. O. Grzegorz wykazał, że Pan Jezus pragnie, abyśmy poświęcili się Jego Sercu. Kult Serca Jezusowego wyraża się w 4 aspektach: 1. Wynagrodzenie Sercu Jezusowemu za nasze grzechy i całego świata (szczególnie przez praktykę Godziny Świętej i pierwszych piątków miesiąca), 2. Uwielbienie miłości Bożej, którą symbolizuje Serce Jezusowe, 3. Uznanie panowania Jezusa Chrystusa, przyjęcie Jego królestwa do naszego życia i 4. Naśladowanie Serca Jezusowego, Jego pokory, miłości, posłuszeństwa, cichości. O. Grzegorz wspomniał również, że w tym roku przeżywamy 100. rocznicę poświęcenia naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. 11 czerwca tego roku polscy biskupi ponowią ten akt.

O. Grzegorz przypomniał też, że dzisiaj przypada 80. rocznica aresztowania św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz czterech jego współbraci z Niepokalanowa przez gestapo. Nasz Święty zabiegał o rozszerzanie się królestwa Serca Jezusowego za przyczyną Niepokalanej Dziewicy, która jest szafarką łask płynących na ludzkość z tego Serca.

Dziękujemy Ci Ojcze za ten czas, niech wyda obfite owoce! Pokój i Dobro!