Dzień skupienia z Ojcem Grzegorzem Marią Owsianko

,,Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone! Chwalcie z nami Panią Świata!” W tym miesiącu świat łączy się w oddawaniu czci Pannie Maryi, a nasze seminarium nie pozostaje ,,w tyle” i na dzień skupienia zaprasza rekolekcjonistę szczególnie oddanego sprawie szerzenia Jej kultu – asystenta prowincjalnego do spraw Rycerstwa Niepokalanej.
W kilku konferencjach usłyszeliśmy, jak możemy jeszcze lepiej oddać się Maryi jako syn. Ojciec Grzegorz zachęcił nas do medytacji Ewangelii według św. Jana, szczególnie testamentu Jezusa z krzyża. Jezus widział obok siebie Maryję i swojego umiłowanego ucznia – właśnie świętego Jana. Maryja przyjęła nas niejako w zastępstwie za swojego jedynego Syna, do którego dobroci i doskonałości nie dorastamy. Ale Maryja go przyjęła. I nie tylko Jego jednego, ale w nim każdego człowieka, bo Jezus tego chciał.

A co powinniśmy zrobić, żeby Jezus mógł oddać mnie Maryi za syna? Przede wszystkim być. Być pod krzyżem Jezusa z Maryją. A kiedy przyjmę Ją za Matkę nie powinienem się Jej wstydzić. Przeciwnie! Jeśli oddam się Niepokalanej jako syn, w każdej chwili mojego życia mam mieć ją przy sobie. Zapraszać do mojej modlitwy, do moich relacji, do mojego czasu wolnego. I powinienem żyć tak, by Maryja nie wstydziła się być ze mną i przy mnie gdziekolwiek jestem i cokolwiek robię.

Po skończonym dniu skupienia usiedliśmy w rekreacji, gdzie Ojciec poprowadził spotkanie dotyczące aktualnych spraw ważnych dla Rycerstwa Niepokalanej, w tym dzieła którego jest moderatorem. Ojciec Grzegorz opowiedział nam i zachęcił do zaznajomienia się z programem formacji Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej, w skrócie SEN i wzięcia udziału w różnych formach rekolekcji i dni skupienia organizowanym przez Niepokalanów-Lasek (https://lasek.niepokalanow.pl/rekolekcje-mi) do których zachęcamy i Was, drodzy Czytelnicy.