Łagiewnickie Spotkanie z Piosenką zespoły

ŁAGIEWNICKIE SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

 

STRONA STARTOWA

 

DSCF4750DSCF4793DSCF4802DSCF4754

 

ZESPOŁY

Fioretti

Muzyka jak modlitwa! czyli…. „o Fioretti w kilku zdaniach”

Franciszkanin – „brat mniejszy” – to człowiek, który w swoim sercu ŚPIEWA! Dlaczego? Ponieważ śpiew może stać się UWIELBIENIEM BOGA! A muzyka może być „jak modlitwa”! Kultura średniowiecza, w której wychowywał się św. Franciszek, przepełniona była muzyką! Sam święty ułożył przecież jedną z najpiękniejszych znanych nam pieśni – „Pochwałę stworzeń”. Od jej powstania minęło wiele wieków, a muzyka zmieniała się w każdej epoce. Wreszcie świat powitał rok 1968 mając na ustach „kawałki” Beatles’ów, The Rolling Stones. W Polsce nie było wtedy wolności słowa! Zakupy przez WWW nawet nie śniły się ludziom, a płyty wspomnianych wyżej gwiazd nie leżały na półkach w każdym sklepie. I właśnie w tym ’68 roku powstał wyjątkowy, jak na tamte czasy zespół. FIORETTI, który do dzisiejszego dnia – nieprzerwanie – tworzy swoją muzykę. Na koncertach zespołu – którego skład zmienia się, gdy do krakowskiego seminarium przychodzą kolejne pokolenia braci – wciąż można usłyszeć „hity” ich poprzedników (choć oczywiście KAŻDY wnosi coś nowego w brzmienie zespołu). Fioretti nagrało w sumie 12 albumów. Przez te wszystkie lata, bracia zagrali. wiele koncertów – nie tylko w Polsce, ale we Francji i w krajach Beneluksu, we Włoszech i na Węgrzech. Śpiewali dla młodzieży z Czech, Słowacji i Ukrainy. Mieli także swoje, jakże niezapomniane spotkania z Ojcem Świętym – Janem Pawłem II, w czasie jego czwartej i piątej pielgrzymki do Polski.

A dzisiaj? Obecna „generacja” („re-generacja”) braci, podtrzymując swoistego rodzaju brzmienie i „ducha”, jakim tchnie muzyka (MODLITWA) Fioretti, gra i śpiewa nie bojąc się nawet ostrzejszych dźwięków. Wachlarz brzmień został ubogacony tak, że Bóg jest uwielbiany przez to, co „stare” i „nowe”.

A historia zespołu? Ciągle powstaje na oczach tych, którzy od wielu lat, lub od niedawna, odnajdują w tym „muzycznym wachlarzu” coś BLISKIEGO, zarówno swoim uszom, jak i sercu.

 www.fioretti.pl

 

 

Pokój i Dobro

śpiewanie „po franciszkańsku”

Utwory wykonywane przez braci są „własnej roboty”. Zanurzamy naszą muzykę w Piśmie Świętym, by nadać jej właściwy wymiar. Korzystamy też z żywej Tradycji Kościoła: Grzegorz z Nareku, Tomasz a Kempis, Komodian, Kolumban. Zdarzyło się też nam, młodym franciszkanom, cytowanie klasyków polskiej literatury („Wieszczów psalmy”). Ale kto myśli, że to tylko nazbyt poważne granie…. ten naprawdę baaardzo się myli! Pulsujące rytmy reggae, miejscami ostre rockowe i hardcore’owe brzmienia i – uwaga! – franciszkański rap nie dadzą szans żadnemu smutasowi, oraz pop,blues,country. Tak więc: każdy meloman zawsze znajdzie u nas coś dla siebie.

O czym są nasze piosenki? O największej tęsknocie ludzkiego serca a zarazem jego największej radości –O BOGU! To na Jego chwałę śpiewamy i rapujemy, gramy na gitarach i uderzamy w bębny. Czasami na poważnie, czasami porywając do tańca staramy się mówić o swoim doświadczeniu Boga i Jego miłości.

Zespół odwiedził już z koncertami sporo miejsc (nie będziemy tu wymieniać połowy polskich miejscowości), ma na swoim koncie audycje w telewizji (Trwam, TVP3) i radiu. Od lat bierze też udział w „Łagiewnickich spotkaniach z piosenką”, których organizatorem jest nasze WSD.

Prowadząc swoją działalność, odwiedziliśmy już 101 parafii, graliśmy w kościołach, szkołach, szpitalach, salach koncertowych i na dużych scenach. Wszędzie głosząc Dobrą Nowinę o Jezusie na różne muzyczne sposoby, dzielimy się ze słuchaczami radością franciszkańską – „firmową marką” naszego zakonu. Staramy się, by każdy koncert był drogowskazem na szlaku do Niego. Miłości Chrystusa nie da się wyrazić słowami. O niej trzeba ŚPIEWAĆ!

 

 seminariumfranciszkanskie.pl/pokoj-i-dobro-start

 

 

 

[client_list title=”™ Polecamy” show_mode=”slider” slider_style=”autoScroll” column=”8″ number=”9″ hmargin=”15″ vmargin=”0″]